Accessibility

Accessibility Features on One World Online


Making Festival Films Accessible to All

At One World Online, we strive to ensure that all viewers have equal access to our films. To achieve this, we offer a range of accessibility features that cater to diverse needs.

Audio Description

Audio description enhances the viewing experience for audiences with visual impairments by providing a synchronized audio commentary that narrates the visual elements of the film. While the number of films with audio description is currently limited, we are committed to expanding this offering in the future.

To access audio description:

1.     Filter films by accessibility options: Filter by Accessibility > Audio Description.

2.     Once you've selected a film with audio description, launch the player.

3.     Click on the icon on the player and select "Audio Description" from the menu.

Subtitles

All films on our platform have Czech subtitles, and many also offer English subtitles. Films with english subtitles are clearly marked as "English friendly." In some cases, colored or descriptive subtitles are available, providing additional context and enhancing comprehension of dialogues and important sounds.

To access subtitles:

1.     Filter films by accessibility options: Filter by Accessibility > Subtitles.

2.     Once you've selected a film with subtitles, launch the player.

3.     Click on the icon on the player and select "Subtitles" from the menu.

Keyboard Shortcuts

Our player supports navigation using keyboard shortcuts, providing an alternative control method for users who prefer not to use a mouse.Ovládání přehrávače pomocí klávesnice

Na obrazovce s video přehrávačem lze Tabulátorem přejít na panel přehrávače (začíná tlačítkem Přehrát či Zapauzovat). Přehrávač lze ovládat všemi dalšími tlačítky na panelu, mezi kterými lze přecházet Tabulátorem. Tlačítka je třeba aktivovat Enterem (mezerník spouští a pozastavuje přehrávání). Když je kurzor na panelu, je možné přehrávač ovládat také pomocí klávesových zkratek. Pracujete-li s odečítačem, je třeba před použitím klávesových zkratek vypnout jeho virtuální kurzor či prohlížecí režim – v JAWS klávesami JAWSKey + Z (ypsilon na české klávesnici), v NVDA NVDA klávesa + mezerník.

Klávesová zkratka Akce
Mezerník Spustit či pozastavit přehrávání
F Režim celé obrazovky
Esc Konec režimu celé obrazovky
Šipka vlevo/vpravo Posun o 10 sekund zpět / vpřed
Šipky nahoru/dolů Zesílit / Ztlumit
A Zapnout či vypnout audiopopis
M Zcela ztišit / obnovit původní hlasitost
Číslice 0 až 9 (v horní řadě klávesnice s Shiftem nebo na zapnutém numerickém bloku) Skočit na 0 %, 10 %, 20 % atd. v celkové délce videa
C Zapnout či vypnout titulky

Pokud narazíte na jakoukoli bariéru při procházení webových stránek Jeden svět online, kontaktujte nás na jsonline@clovekvtisni.cz.

Vašim podnětům se budeme pečlivě věnovat.

Newsletter

Nenechte si ujít novinky z JSO!